top of page

„Najważniejszym aspektem kreatywności jest brak lęku przed porażką”

                                               Dr Edwin Land

Kid's Skills, Mission Possible

Jak zachęcać dzieci, młodzież, by zdobywały nowe umiejętności?

Jak pomóc im w przezwyciężaniu problemów emocjonalnych i behawioralnych?

Jestem dyplomowanym Praktykiem metody Kids’Skills  (Dam Radę!) oraz „Jestem z Ciebie dumny! A także Mission Possible – dedykowanym dla nastolatków.

Metody te zostały opracowane w latach 90. XX wieku w Finlandii przez psychiatrę Bena Furmana i Tapani Aholę, którzy założyli Helsiński Instytut Terapii Krótkoterminowej i są oparte na podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniu.

Dlaczego wybrałam pracę tymi  metodami? 

Ponieważ oparte są one na mocnych stronach i potencjale oraz zasobach „klienta”, gdzie ważnym jest okazywanie szacunku i poszanowania wyborów innych ludzi, budowanie autentycznej współpracy a nie obwinianie za problem, czy też szukanie głęboko przyczyny lub stawianie diagnoz.  

Bardzo ważna jest zmiana sposobu myślenia i skoncentrowanie się na rozwijaniu konkretnych umiejętności, potrzebnych dziecku, nastolatkowi do przezwyciężenia problemu.

To, co ją charakteryzuje, to zmiana perspektywy patrzenia na problem. Zostaje on tutaj przeformułowany na umiejętność, której dziecko,  potrzebuje się nauczyć. Wynika to z założenia, że dzieci wolą się rozwijać, poznawać to, co nowe i zaciekawiać się rzeczywistością, zamiast rozmawiać o tym, co im nie wychodzi i w czym mają problem. Kids’ Skills pozwala w naturalny sposób, angażując całe otoczenie dziecka (rodziców, krewnych, przyjaciół etc.), poradzić sobie z doświadczanymi trudnościami emocjonalnymi i behawioralnymi.

Metoda Mission Possible, która jest dedykowana nastolatkom jest odpowiednio modyfikowana do wieku.

Bo czasami potrzebne jest zrobienie kroku do przodu z miejsca Tu i Teraz. Nie trzeba zawsze cofać się do tyłu, by szukać przyczyn problemu.  

kid's skills mission possible.png
bottom of page