top of page
Ocean_edited_edited.jpg

„Nie mamy odwagi, żeby pozwolić 

ludziom dokonywać własnych wyborów”

                        Lois Lowry

Warsztaty będą przeprowadzane w na ul. Katedralnej 8 w Opolu. 

Będą trwać do 5 godzin. 

Jesteś zainteresowany - skontaktuj się ze mną telefonicznie lub mailowo.

Tematy:

Wzmacniam poczucie własnej wartości u mojego dziecka

Czas nastoletni to czas budowania swojej tożsamości, szukania odpowiedzi na pytanie "kim jestem". To czas, w którym tożsamość jest niezwykle krucha, delikatna, podatna na krytykę i zarysowania. Każdy nastolatek potrzebuje czułego towarzysza, który pomoże mu dostrzec i uznać, to co w nim dobre, a przecież wiemy jaki jest świat, który ciągle czegoś wymaga i zachęca do kolejnej gonitwy, by "było lepiej". Wiemy ile  w nim pokus i jak łatwo wybrać nie swoją ścieżkę, tylko ścieżkę kolejnego „guru”, która niekoniecznie prowadzi nas tam, gdzie chcemy.

By patrzeć na życie jak na wartość, ważne jest, by widzieć tę wartość u siebie.

I tu ogromną rolę odgrywają rodzice.

Jak możesz pomóc dziecku stać się dojrzałym, odpowiedzialnym, pewnym siebie człowiekiem, dając mu poczucie bezpieczeństwa na tej drodze i budując przy tym wartościową relację z nim?

Czy zasadne jest hartowanie krytyką, nakazami i zakazami, kształtowanie nastolatka wyobrażeniami na temat, jakie dziecko „powinno być”.

Czy może warto pozwolić mu na ekspresję swojego potencjału i podążanie za tym co dla niego „łatwe”, czyli w rzeczywistości zgodne z nim.

Co możesz  zrobić, by nie być z nim na arenie walki i konfrontacji?

Jak możesz podnosić jego poczucie własnej wartości, by wiedział kim jest, co może osiągnąć i w związku z tym wybierał to, co dla niego dobre i ważne.  

Mając za sobą wsparcie rodziców o wiele łatwiej będzie mu być szczęśliwym. A o to chyba chodzi również rodzicom.

Praca warsztatowa pomoże Ci szybciej przejść do działania w tym temacie.

Wiem, jak rozmawiać z moim nastolatkiem

Nie potrafisz dogadać się ze swoim nastolatkiem, próbujesz na wiele sposobów, w końcu brakuje Ci pomysłów i nie wiesz co robić ?

Coraz częściej emocje „biorą górę” i dochodzi do kłótni – nie jednej. Nastolatek przestał z Tobą rozmawiać. W tej relacji pojawia się złość, bezradność, bezsilność…

Wielu rodziców ma z tym kłopot, przypisując winę raz sobie, raz dziecku.

Jako rodzic możesz to zmienić, budując inaczej dialog ze swoim nastolatkiem, by usłyszeć siebie nawzajem.

Popracujemy nad rozwiązaniami, by nauczyć się słuchać trudnych rzeczy, które mówi Twoje dziecko. Jak wytrzymywać, gdy trudno jest wytrzymać samemu i dziecku

Jak komunikować swoje potrzeby? Jakie komunikaty nie służą porozumieniu?

Spojrzysz na swojego nastolatka i jego złość z innej perspektywy?

Jego złość nie jest wymierzona w Ciebie specjalnie! Mówią „okropne rzeczy”, ponieważ jest im trudno samym ze sobą ( a złość u nich ma krótki lont zapalny !). Często pod komunikatami złości kryje się inne znaczenie wypowiadanych słów.

Zyskując podstawowe narzędzia do budowania dialogu, rozumiejąc potrzeby swoje i nastolatka, dowiadując się, jak działa mózg nastolatka…. pozwoli Ci to wprowadzić więcej spokoju i zrozumienia w Waszych relacjach.

Daję nastolatkowi prawo do błędu

Jakże zaskakująca może być nauka na błędach !!!

Znasz to? To dlaczego nie pozwalamy naszemu dziecku na popełnianie błędów?

Błędy, porażki mogą być jednym ze sposobów -  niektórzy mówią, że czasami jedynym- na zdobycie wiedzy, poczynienie postępów i rozwinięcie umiejętności kreatywnego myślenia.

Fakt, błędy maja wiele znaczeń i wymagają reakcji stosownej do kontekstu, jednak pod wszystkimi postaciami stanowią potencjalne źródło trudnej do przecenienia wiedzy.

Kiedy zaczynamy postrzegać porażki w nowym świetle otwierają się przed nami nowe perspektywy.

Celem tego warsztatu jest destygmatyzacja porażek i zachęcenie naszych nastolatków do eksperymentowania, próbowania nowych rzeczy, podejmowania ryzyka ( to jest wpisane w ich okres szukania siebie, o ile nie jest blokowane).

Czy jesteś na to gotowy?

Jak możesz poradzić sobie z tym tematem u siebie i wprowadzić w relację ze swoim dzieckiem?

Przyjrzysz się swoim podejmowanym działaniom, szczególnie tym, które określasz jako „błąd” z perspektywy czasu.

To w jaki sposób, my reagujemy na własne błędy i porażki, ma ogromne znaczenie dla naszych reakcji na zachowania naszych dzieci

Każda porażka jest szansą, by spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej – powiedział Henry Ford

O ile nie sparaliżuje nas strach przed błędem czy porażką. A na to masz również wpływ u swojego dziecka.

O tym ten warsztat !

Rozumiem emocje mojego dziecka

Intensywność emocji nastolatka czasami może nas przyprawiać o palpitacje serca, naszych również, obserwując siebie w naszych kontaktach…

Mając na  myśli emocje nastolatka, to większość z nas może pomyśleć o wybuchach złości, z którą sobie ani on, ani my nie potrafimy poradzić.

 I rzeczywiście na tym warsztacie skupimy się w znacznej mierze na złości. Jednak troszkę w szerszym kontekście jako emocji biologicznej   zwanej  agresją biologiczną ( nie mylimy z przemocą)

Ten warsztat będzie o wszystkich emocjach biologicznych.

Jak ważne są w naszym życiu, jaką informację nam niosą ? Dzięki nim poznajemy siebie  a reagując w zgodzie z nimi, jesteśmy przy sobie. A to ma ogromny wpływ na nasze życie. Jeśli wiemy, co czujemy to nic i nikt nas nie zdestabilizuje.

Jakie są przejawy harmonijnego dostępu do nich?

Jak je wyrażać w sposób bezpieczny, nie krzywdząc drugiej osoby?

Jakie są przejawy zablokowanej i rozhamowanej emocji?

Dlaczego blokowanie emocji może sprawić szukanie pomocy w następnych latach w gabinetach psychologa czy psychoterapeuty?

To będzie też doskonała okazja dla Ciebie, by na nowo  przyjrzeć się sobie, swoim wartościom.

Warsztat da nam nowe spojrzenie  na temat.

Warsztaty dla rodziców

bottom of page