top of page

Czym jest dla mnie odwaga?

Słowa Brene Brown „Dziś wybieram odwagę zamiast komfort” – staram się, by towarzyszyły mi na co dzień. Celowo piszę staram się, bo nie jest to czasami łatwe.

 

Czym jest dla mnie odwaga?

 

Angielskie słowo „courage”, czyli odwaga, pochodzi od łacińskiego „cor”, czyli serce ( w języku polskim znajdziemy też etymologię słowa „kuraż”). Kiedyś miało ono inne znaczenie niż obecnie i oznaczało „mówienie tego, co leży na sercu”. Znaczenie tego słowa zmieniało się wraz z upływem czasu i obecnie kojarzy się bardziej z heroizmem., często z narażeniem życia.

 

Zafascynowało mnie to, bo już wieki temu nawoływano do tego, by identyfikować się z tym co mamy wewnątrz siebie. Dzisiejsza kultura niestety odwodzi nas od zaufania do siebie. O wiele częściej identyfikujemy się z tym na zewnątrz.

 

Mówienie szczerze i otwarcie o tym, kim jesteśmy, co czujemy, mówienie o złych i dobrych zdarzeniach, które doświadczyliśmy, pokazywanie naszych słabości, porażek – wymaga codziennej odwagi. W dzisiejszym świecie to coś naprawdę niezwykłego.

 

Jeśli zaczniemy na to zwracać uwagę, zobaczymy wokół siebie, że jest wiele odważnych zachowań.

 

Zobaczymy ją w szkołach, kiedy to uczniowie mają odwagę podnieść rękę i powiedzieć: „ Przepraszam pogubiłem się. Nie rozumiem tematu”.

Zobaczymy ją w sytuacjach, kiedy poprosimy kogoś o pomoc,

Zobaczymy ją, kiedy odsłaniamy się przed innymi, narażając się na rozczarowanie….

 

Odwaga jest zaraźliwa. Jeśli my sami ja wykażemy, ludzie wokół poczują się lepiej i sami będą odważniejsi. A wszystkim nam bardzo się to sprzyda.

 

Spróbujmy naszą postawą zarażać nasze dzieci. Dodatkowo my sami odczujemy, że potrafimy więcej, chcemy więcej….

 

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page